Spełnij osiem życzeń Matki Bożej
O co prosiła nas Maryja w Medziugorju:
1. Matka Boża prosi nas o MODLITWĘ.
Komentarz:
– Maryja poprosiła nas o modlitwę sercem, nawiązała w ten sposób do starożytnej tradycji rozmodlonych mnichów, którzy praktykowali – pełną mocy Bożej (por. 1 Kor 2, 4-5) –„MODLITWĘ SERCA” i zmieniali oblicze tej ziemi.
– Maryja wzywała do DŁUGIEJ modlitwy. Niektórzy mówią o 3-godzinnej modlitwie w ciągu dnia (przekaz od grup modlitewnych), a tak naprawdę (w co nie mógł uwierzyć jeden z ojców) prosiła wszystkich o to, aby się modlić 4 godziny dziennie. Matka Boża wie, że w Piśmie Świętym napisano: „nieustannie się módlcie” (1 Tes 5, 17).
Aby podkreślić wagę modlitwy nieustannej, by była dobrze rozumiana, w 2019 r.
Matka Boża powiedziała: „Niech modlitwa będzie dla was radością i wieńcem, który wiąże was z Bogiem ….dzieci wróćcie do modlitwy, dopóki modlitwa nie stanie się dla was życiem w dzień i w nocy.”
Jeśli ktoś ciężko pracuje, niech wprowadza w życie zasadę św. Benedykta z Nursji: „ora et labora” (módl się i pracuj)
– Maryja zwróciła tez nam uwagę na szczególną wartość modlitwy wspólnotowej
– Szczególnie drogą i polecaną przez Matkę Bożą modlitwą jest RÓŻANIEC ŚWIĘTY. Trzeba dążyć do tego, aby Różaniec święty też był odmawiany sercem. Maryja – po krótkim wprowadzaniu widzących w sztukę modlitwy – zaproponowała im odmawianie 3 części Różańca świętego: tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych (później Ojciec Święty Jan Paweł II wprowadził do Różańca świętego tajemnice światła).
– Matka Boża prosi nas o modlitwę w Jej intencjach.
Niektórzy to rozumieją mylnie, jako modlitwę zanoszoną w intencji rozwiązania kilku konkretnych problemów Kościoła czy rangi światowej. Osoby te dlatego rezygnują z takiej modlitwy na rzecz wyrażania Bogu intencji szczegółowych – rozwiązywania swoich problemów. Tymczasem taka modlitwa może oznaczać też to, że Maryja – moja Matka – zauważyła w moim życiu bardzo istotny problem (którego ja nie zauważyłem) i razem modlimy się o jego rozwiązanie. Kto modli się w intencjach Matki Bożej to ufa Maryi i odrywa się od swoich spraw, otwierając się przy tym na Bożą Miłość.
2. Maryja prosi nas o POST.
Komentarz:
– Maryja zaproponowała wiernym post o chlebie i wodzie, w środy i piątki.
Post w takiej formie jest nawiązaniem do dawnej praktyki tradycji franciszkańskiej.
– Ta forma postu jest podana ogólnie , dla wszystkich.
– Niektórzy, indywidualnie – po uzgodnieniu z kierownikiem duchowym – mogą stosować inne, nawet radykalniejsze praktyki postne.
– osoby chore są zwolnione z postu, ale mogą za to swoje cierpienia ofiarować Bogu przez ręce Maryi. Mogą uczynić to w intencjach Matki Bożej.
3. Matka Boża prosi nas o czytanie PISMA ŚWIĘTEGO (a nawet położenie Pisma Świętego na widocznym miejscu, abyśmy często z niego korzystali).
Komentarz:
– Pismo Święte należy czytać po wstępnej modlitwie do Ducha Świętego. Samo „czytanie” Pisma Świętego winno być modlitwą, gdzie w szczególny sposób otwieram swoje serce na Słowo Boże. Bóg przez swoje Słowo oświetla moje życie.
– W historii Kościoła jest stosowane tzw. Lectio Divina (łac. Boże, pobożne, duchowe czytanie)
Czterema podstawowymi elementami Lectio Divina są: Lectio (lektura tekstu biblijnego), Meditatio (jego medytacja),
Oratio (modlitwa serca) i Contemplatio (kontemplacja – wsłuchanie się w to, co Bóg ma do powiedzenia).
– Matka Boża z Medziugorja proponuje bardzo prostą metodę – aby żyć Słowem Bożym: Prosi nas o to, abyśmy rano przeczytali fragment Pisma Świętego (np. z Ewangelii, która jest czytana w czasie Mszy Świętej)
– „zaszczepili” Słowo Boże w naszych sercach i rozważali to Słowo w ciągu dnia. [Napisano w Piśmie Świętym: „…Maryja zachowywała wszystkie te sprawy i rozważała je w swoim sercu” (Łk 2, 19)]
4. Matka Boża prosi nas, abyśmy regularnie – najlepiej co miesiąc – przestępowali do SAKRAMENTU POKUTY
Komentarz: w niektórych wspólnotach Maryja proponowała nawetprzystępowanie co tydzień do Spowiedzi. Ten Sakrament – dobrze przeżyty – sprawia, że postępujemy drogą prawdziwego nawrócenia.
5. Maryja prosi nas o uczestnictwo we Mszy Świętej i adorowanie Najświętszego Sakramentu.
Komentarz: Najświętszy Sakrament jest „sercem” naszej wiary, o tejże tajemnicy będzie wiele rozważań.
6. Matka Boża prosi o POŚWIĘCENIE SIĘ JEJ NIEPOKALANEMU SERCU
Komentarz: to bardzo istotne zagadnienie będzie przedmiotem rozważań w aspekcie tzw. Trójprzymierza Serc: Najświętszego Serca Pana Jezusa, Niepokalanego Serca Maryi, Przeczystego Serca świętego Józefa i poświęcenia się TYM SERCOM
Codzienne poświęcaj się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa, Niepokalanemu Sercu Maryi, Przeczystemu Sercu św. Józefa.
7. Bardzo istotne są też odwołania do innych objawień , bo orędzie z Medziugorja należy interpretować w kontekście innych objawień np. z Lourdes ( wezwanie do pokuty) z Fatimy (ofiara, zadośćuczynienie za grzechy, wynagradzanie Niepokalanemu Sercu Maryi).
8. Królowa Pokoju z Medziugorja zachęca nas też, abyśmy nosili przy sobie pobłogosławione przedmioty i używali często wody święconej
POSTARAJ SIĘ JAK NAJGORLIWIEJ WYPEŁNIAĆ TO, O CO MARYJA PROSIŁA.