Zanim rzucisz pracę i założysz firmę
Wiele osób nienawidzi swojej pracy, marzy o tym, by ją rzucić i zająć się realizacją swojej pasji, zakładając własną firmę. Niektórzy pozbywają się z dnia na dzień etatowego stanowiska w korporacji, uruchomiając swój pierwszy startup. Trzeba jednak mieć olbrzymie szczęście, aby tego typu działanie przyniosło pożądany profit, jeśli wcześniej wszystkiego dobrze nie zaplanowaliśmy.
Kalkulacja ryzyka w biznesie powinna być na każdym etapie, a odpowiednio ograniczony budżet firmy musi wystarczyć na przetrwanie w krytycznych momentach oraz na inwestycje w rozwój firmy.
O czym niestety nie pamięta większość młodych przedsiębiorców, co finalnie doprowadza ich do bankructwa.
Rodzina i przyjaciele często nie są wyrozumiali, uważają, że skoro jest dobra praca, to nie powinno się jej zostawiać i próbować swoich sił w biznesie. Taki brak oparcia z ich strony powoduje dodatkowy stres, a często i głębsze załamania lub depresje.
Zanim pochopnie wystartujesz z biznesem, powinieneś sobie zadać następujące pytania dotyczące wielu problemów, z którymi prędzej czy później i tak będziesz musiał się zmierzyć:
1. Czy masz wystarczające środki pieniężne na przetrwanie?
Jeśli widzisz na końcu słowo przetrwanie, to skup się na nim, bo o dostatnim życiu nie ma mowy w pierwszym okresie rozwoju firmy. Zarabiając na etacie powiedzmy 1500 zł, w biznesie wychodzisz na 0 zł bo tyle mniej więcej będą wynosić Twoje koszta podstawowe (jeśli nie zatrudniasz pracowników ani nie wynajmujesz biura). Więc na zero wyjdziesz dopiero po zarobieniu takiej kwoty. Oszczędności prywatne zatem szybko się kurczą, bo zawsze znajdzie się nieprzewidziany wydatek lub ukryte koszta w biznesie.
Presja będzie straszna, zwłaszcza przy szybkiej kurczliwości zasobów finansowych. Jednak nie bój się! Sukces przyjdzie, ale on idzie zawsze małymi krokami. Dlatego umiejętność planowania i zarządzania pieniędzmi jest ważna od pierwszego dnia prowadzenia działalności!
2. Czy jesteś gotów pracować po kilkanaście godzin dziennie?
Po ucieczce z etatu, niestety mylne jest wyobrażenie „Pan Prezes” nic nie musi, podczas gdy w rzeczywistości z 40 godzin pracy tygodniowo robi się prawie 80. Przez co higiena snu znacząco niedomaga. Budzisz się w środku nocy i zapisujesz pomysły, albo nie możesz zasnąć, bo myślisz o dniu jutrzejszym. Praca, praca, presja czasu, praca! A produktywność spada.
3. Czym jest dla Ciebie sukces?
Dla większości początkujących biznesmenów najważniejszym priorytetem będą pieniądze. To dość powszechna potrzeba i łatwo mierzalna. Niestety przez początkowe wyniki finansowe startupu ciężko zdefiniować na czym nam tak naprawdę zależy. A łatwo zatracić granicę między pracą, a życiem prywatnym. Twoja przygoda biznesowa będzie adekwatnie trudna do definicji Twojego sukcesu. Jeśli sukces publiczny i pieniądze są dla Ciebie najważniejsze, najprawdopodobniej przeżyjesz trudne chwile w swojej karierze. Nie ma co się dziwić, że jest pod górkę w drodze na szczyt.
4. Jesteś sam, czy masz partnera?
Jeśli jesteś sam, doskonale zdajesz sobie sprawę, że każda decyzja będzie oddziaływać tylko i wyłącznie na jakość Twojego życia. Większy problem pojawia się, gdy stajesz przed poważną decyzją, a masz partnera i dzieci. Zarządzanie biznesem jest trudne, znacznie trudniejsze niż jesteś w stanie sobie wyobrazić, problemy nie kończą się po wyjściu z pracy, a partner może nie zdawać sobie sprawy z tego, co dzieje się w Twojej głowie. Dlatego podstawą jest szczera rozmowa, nawet jeśli partner nie ma zielonego pojęcia o biznesie, pomoże Ci w trudnych sytuacjach.
5. Czy jesteś gotów na presję społeczną?
Ramy społeczne, w jakich jesteśmy zamknięci, nigdy nie pozwolą na to, aby ktoś przekroczył granicę. Udowodniłbyś tym samym, że da się osiągnąć sukces, co potwierdziłoby lenistwo i brak ambicji pozostałych ludzi. Jeśli masz rodzinę, przyjaciół, znajomych, którzy nigdy nie prowadzili biznesu, możesz być pewny, że nigdy nie zrozumieją do czego dążysz. Nie powinna Cię wtedy obchodzić opinia tych ludzi, w przeciwnym wypadku albo zrezygnujesz albo zapracujesz się na śmierć. Szczerze podchodząc do tematu, większość Twoich znajomych i rodziny koncentruje się bardziej na sobie, więc to, czy w danej chwili jesteś milionerem czy nie, jest dla nich nieistotne, chyba że mają w tym jakiś interes… Jeśli za bardzo przejmujesz się tym, co myślą o Tobie inni, zmarnujesz swój czas próbując udowodnić, że coś potrafisz, zamiast skupić się na swoim startupie.
6. Dlaczego to, co robię, jest ważne?
Możesz być pewien, że prędzej czy później pojawią się problemy, jeśli nie w firmie, to w Tobie samym. Jeśli nie masz szczytnego celu (misji), odbije się to na Twoim przedsiębiorstwie. Wielu młodych przedsiębiorców, robi coś tylko dla pieniędzy, a startup bez solidnych fundamentów nie ma dzisiaj przyszłości. Świat poszukuje idei. Pracownicy chcą, aby ich praca była doceniana, ponieważ robią coś, aby zmienić świat na lepsze. Jeśli Twoja misja będzie prawdziwa, to każda zmiana rynkowa będzie otwierała przed Tobą kolejne możliwości rozwoju.
Chcesz dobrze przygotować się do otworzenia własnej działalności? Odpowiedz sobie na powyższe pytania. Ewentualnie zawsze możesz się z nami skontaktować, a pomożemy Ci w organizacji. Jeśli masz dobrą, rzetelną odpowiedź na każde z powyższych pytań, nie przedłużaj startu i bierz się za realizację marzeń.
Nie ważne jak dokładnie będziesz przygotowany i tak zawsze coś Cię w biznesie zaskoczy, zatem lepiej jest nie zwlekać i pracować na własne marzenia, niż realizować marzenia obecnego SZEFA!
Powodzenia!