O celiakii i bezglutenowych hostiach
Wciąż często na forach dietetyków i pacjentów spotykam się z problemem przyjmowania Komunii Świętej w standardowej postaci przez osoby chorujące na celiakię.
Celiakia to choroba autoimmunologiczna, podczas której dochodzi do wytwarzania przeciwciał i rozwoju reakcji zapalnej, prowadzącej do zaniku kosmków błony śluzowej jelita cienkiego. Pacjent doświadcza wówczas wielu dolegliwości takich jak biegunki, bóle brzucha, wymioty, nawracające afty jamy ustnej. Stan ten zwykle prowadzi do zmniejszenia masy ciała, rozwoju niedokrwistości, osłabienia mięśniowego i innych. Wszystko za sprawą glutenu – frakcji białek, znajdującej się w niektórych zbożach takich jak pszenica, żyto, jęczmień czy w zbożach mieszanych np. pszenżyto. Chorzy powinni także uważać na owies, który często zanieczyszczony zostaje glutenem w procesach technologicznych. Osoby cierpiące na celiakię do końca życia powinny stosować dietę bezglutenową.
Hostia używana do sprawowania Najświętszej Ofiary eucharystycznej musi być materią eucharystycznie ważną. Co to oznacza? Chleb eucharystyczny powinien być niekwaszony, czysto pszenny i świeżo upieczony. Zgodnie z tą definicją hostia nie może być wykonana z innej substancji, a nawet zboża, które nie jest pszenicą.
Komunikant przyjmowany przez wiernych w czasie Mszy Świętej produkowany jest z mąki pszennej i zawiera 25 miligramów glutenu. Natomiast produkt bezpieczny dla pacjenta z celiakią nie powinien zawierać więcej niż 20 miligramów glutenu na 1 kg masy produktu. Przyjęcie Komunii Świętej przez osobę chorą na celiakię teoretycznie wiąże się więc z możliwością rozwoju stanu zapalnego w jelicie. Z drugiej strony hostia bezglutenowa jest materią eucharystycznie nieważną. Kościół natomiast nigdy nie wykluczył chorych z celiakią z pełnego uczestnictwa we Mszy Świętej, ponieważ osoby te mogły przyjmować Komunię Świętą pod postacią wina. Obecnie wydana została także zgoda Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dotycząca produkcji hostii niskoglutenowych, zawierających taką ilość glutenu, która jest wystarczająca do utrzymania istoty chleba, a jednocześnie tolerowana przez pacjentów z celiakią.
Należy pamiętać, że przyjęcie Komunii Świętej pod postacią hostii niskoglutenowej dopuszczalne jest jedynie w przypadku osób ze zdiagnozowaną celiakią a nie osób stosujących dietę bezglutenową z innych powodów.
Ze względu na różną dostępność komunikantów chorzy decydujący się na przyjęcie hostii niskoglutenowej powinni zgłosić ten fakt przynajmniej 10 min przed Mszą Święta w zakrystii. Poniżej dostępna jest lista parafii, w których istnieje możliwość przyjęcia Komunii Świętej pod postacią komunikantów niskoglutenowych:
LISTA PARAFII PRZYJAZNYCH BEZGLUTENOWCOM
- zdjęcie użyte z pexels.com