Niskie TSH nie zawsze powodem do zmartwień!
Obecnie coraz więcej osób cierpi na zaburzenia tarczycy. Diagnostyka problemów tarczycowych zwykle rozpoczyna się od oznaczenia poziomu TSH (tyreotropiny – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową), fT4 i fT3 (wolnej tyroksyny i trójjodotyroniny – hormonów wydzielanych przez tarczycę).
Na badanie należy zgłosić się na czczo, około 12h po spożyciu ostatniego posiłku. W dniu poprzedzającym pobranie krwi powinno unikać się obfitych i tłustych posiłków, spożywania alkoholu oraz intensywnego wysiłku fizycznego. Poza wymienionymi czynnikami na wynik badania mogą mieć także wpływ przyjmowane leki, suplementy diety i preparaty ziołowe.
Najnowsze doniesienia naukowe wskazują, że wynik parametrów tarczycy w istotny sposób zaburza stosowanie preparatów biotyny (witaminy H). W ostatnich latach ich przyjmowanie stało się dość powszechne, zwłaszcza wśród kobiet, które pragną poprawić stan swoich włosów i paznokci. Biotyna rzadko występuje w niedoborze. Zapotrzebowanie na ten składnik w przypadku osoby dorosłej to około 30 µg a suplementy diety zawierają jej przeciętnie 5000-10000 µg w jednej tabletce. Duże dawki biotyny w większości przypadków nie są niebezpieczne dla naszego organizmu, ponieważ witamina ta należy do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, a jej nadmiar wydalany jest z mocze. Jednak mogą one wpływać na fałszowanie wyników hormonów tarczycy (i nie tylko). Przyjmowanie wysokich dawek tej witaminy wpływa bowiem na obniżenie wartości TSH i podwyższenie wartości fT4, co błędnie sugeruje pierwotną nadczynność tarczycy. Dzieje się tak dlatego, że przy wielu oznaczaniach stężenia testów tarczycowych wykorzystuje się układ streptawidyna/awidyna/biotyna, co prowadzi do interferencji u pacjentów przyjmujących mega dawki biotyny.
Jak ustrzec się nieprawidłowej diagnozy?
Planując wykonanie oznaczenia hormonów tarczycy odstawić przyjmowanie suplementów diety, poprawiających kondycję włosów i paznokci, na co najmniej dwa dni przed pobraniem krwi. To pozwoli na uzyskanie miarodajnego wyniku badania.