Czy warto stosować post Daniela?
Wielki Post to czas, w którym poszczenie nabiera wyjątkowego znaczenia. Post ma obudzić w człowieku pragnienie Boga.
Czym jest post Daniela?
Post Daniela to najstarszy post jaki znamy. Cała historia rozpoczyna się już w Piśmie Świętym w Księdze Daniela a sam post jest dowodem przynależności do Boga. Post Daniela nawołuje do zmiany nawyków żywieniowych tak, aby stały się one bardziej zgodne z naturą. Pamiętajmy jednak, że głównym jego celem jest zadbanie nie tyle o ciało, ale przede wszystkim o ducha.
Jakie są jego zasady?
Przez cały okres trwania postu spożywamy warzywa i owoce. Czy wszystkie? Nie. Przez okres od kilku dni do kilku tygodni (maksymalnie do sześciu tygodni), w zależności od wskazań, zaleca się dietę opartą na warzywach niskoskrobiowych. Do tej grupy należą warzywa korzeniowe – marchew, seler, pietruszka, pasternak, buraki, warzywa kapustne – kapusta (biała, czerwona, pekińska), brukselka, jarmuż, brokuł, kalafior, kalarepa, rzodkiew, rzepa, brukiew, gorczyca, rzeżucha, rzodkiewka, rukola, warzywa cebulowe – cebula, czosnek, por, szczypiorek, warzywa dyniowate – dynia, cukinia, kabaczek, ogórek, warzywa psiankowate – pomidor, papryka, bakłażan, warzywa liściaste – szpinak, sałata – wszystkie rodzaje, roszponka, boćwina, botwinka, natka pietruszki, koperek oraz zioła (bazylia, kolendra, szałwia, tymianek, rozmaryn, mniszek lekarski i inne). Postny jadłospis może zawierać także seler naciowy, cykorię, koper włoski, szparagi, kiełki warzyw (lucerny, jarmużu, pora, cebuli, buraków, rzodkiewki). Wykluczyć należy ziemniaki i warzywa strączkowe.
W czasie postu można spożywać dwa owoce dziennie (jabłka, grejpfruty, cytryny i nieduże ilości owoców jagodowych – maliny, truskawki, jagody). Szczególnie cenne są zielone soki przygotowywane na bazie zielonych pędów roślinnych – natki pietruszki, selera naciowego, szpinaku, szczawiu, botwiny, mniszka, pokrzywy, brokuł, kapusty, sałaty, kiełków lucerny. Produkty te są bogatym źródłem bioaktywnych składników, które oczyszczają, odtruwają organizm i ułatwiają trawienie.
Żadnych kasz, oleju, mięsa, chleba? Tylko owoce i warzywa? Tak i najlepiej na surowo. Pamiętaj jednak, że produkty te można spożywać także w postaci surówek, kiszonek, warzyw duszonych lub pieczonych czy zup warzywnych przyprawionych ziołami.
Na czas kuracji należy odstawić wszystkie używki – kawa, mocna herbata, alkohol, papierosy. Warto zrezygnować z dosładzania napojów i zwiększyć ilość wypijanej wody do 1,5-2 litrów dziennie.
Czy post Daniela jest dla Ciebie odpowiedni?
Jeśli rozważasz podjęcie postu Daniela koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Wywiad medyczny pozwoli ustalić czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia tak restrykcyjnej diety. Przyjmowanie około 800 kcal/dobę nie jest bowiem wskazane dla kobiet w ciąży i karmiących, a także dzieci czy młodzieży w okresie dojrzewania. Postu Daniela nie powinny stosować także osoby niedożywione i osoby będące w stanie wyniszczenia spowodowanego m.in. krańcową niewydolnością nerek czy chorobą nowotworową. Przeciwwskazaniem do podjęcia postu Daniela są również stany po transplantacji narządów, ciężka depresja, stosowanie leków hamujących układ immunologiczny (sterydy, cytostatyki) oraz choroby, które charakteryzują się przyśpieszonym metabolizmem np. nadczynność tarczycy.
Czy post Daniela zakończy się sukcesem?
Jeśli wykorzystamy post Daniela jako narzędzie do pracy duchowej, a nie kolejny sposób na odchudzanie, to mamy dużą szansę na sukces. Post uczy bowiem rezygnacji z siebie, umiaru, konsekwencji, wytrwałości a więc wartości, których często brakuje nam w codziennym życiu, a których tak bardzo potrzebujemy. Praktyka postu jest praktyką duchową, która ma oczyścić przede wszystkim ducha, a przy okazji i ciało.
Post Daniela narzuca silne restrykcje pokarmowe więc po jego zakończeniu należy stopniowo wprowadzać do diety produkty, które wykluczone zostały z jadłospisu na czas postu. Warto przy tym uważnie obserwować reakcje organizmu. Znam przypadki osób, których masa ciała, kilka miesięcy po zakończeniu postu, była wyższa niż masa wyjściowa a problemy zdrowotne uległy nasileniu.
Post Daniela nie jest skomplikowany, ale aby uniknąć niepowodzenia nie warto działać impulsywnie. Zanim podjęta zostanie decyzja dotycząca postu, najpierw należy zdobyć jak najszerszą wiedzę na ten temat i porządnie się przygotować. Warto przemyśleć swój jadłospis, zrobić odpowiednie zakupy, pozbyć się z kuchni produktów „zakazanych” a przede wszystkim nastawić się psychicznie i duchowo. Cały proces powinien być w pełni świadomy . Chęć podjęcia postu warto także skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. We wszystkim zachować umiar i zdrowy rozsądek. W przeciwnym razie można bardziej sobie zaszkodzić niż pomóc.